Linköping

Misstänkt mord Norrköping

Mord/dråp

En man i 30-årsåldern har avlidit efter att ha hittats svårt skadad utomhus i Himmelstalundsområdet i Norrköping. En förundersökning om mord har inletts. Brottsplatsen är avspärrad och en teknisk undersökning utförs. Hundpatrull har sökt i området och förhör av vittnen pågår. Ingen person är gripen för dådet. Anhöriga är underrättade.
Avspärrningarna på platsen är hävda. Utredningen fortgår. Ingen ytterligare information om händelsen kommer lämnas under kvällen eller natten.

Tipsa polisen

Har du uppgifter som kan hjälpa polisen, vänligen ring 114 14.

Trafikolycka, Norrköping
Vid 22.30-tiden igår larmas SOS om en trafikolycka vid Kneippenrondellen i Norrköping. En bil har kört av vägen och in i ett träd. De tre personer som färdades i bilen kunde ta sig ut ur bilen på egen hand, men samtliga passagerare avförs med ambulans. Föraren är en man i 25-årsåldern som nu misstänkts för vårdslöshet i trafik.

Trafikbrott, Norrköping
Vid 23.30-tiden upptäcker en patrull att en bil kör i fel färdriktning på E22. Patrullen vänder och stoppar bilen. Föraren av bilen, som är en man i 75-årsåldern, misstänks nu för grov vårdslöshet i trafik. Patrullen omhändertar även mannens körkort. 

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer