Linköping

BLÅLJUS: Inbrott, förstörda bilar och detonation i Åby

Polisen har hanterat ett 80-tal ärenden i Östergötlands län under natten. Inga allvarliga händelser eller grova våldsbrott har kommit till polisens kännedom.

Inbrott hos företag

Klockan 01:30 ett inbrottslarm går hos ett företag vid Jägarvallen i Linköping. Väktare som snabbt är på plats konstaterar att rutor krossats och att det kan finnas personer kvar i lokalen. Polis kallas till platsen för lokalsök, men inga misstänkta gärningspersoner påträffas. En anmälan om stöld genom inbrott upprättas.

Bilar vandaliserade

En eller flera gärningspersoner har vandaliserat bilar tillhörande ett serviceföretag i Finspång. Totalt har fem bilar fått krossade rutor. Det är personal som kommit till jobbet på morgonen som larmar. Polisen kommer att åka till platsen under dagen för utredningsarbete och spårsökning.

En detonation vid en företagslokal i Åby

Innehavaren av en företagslokal i Åby i Norrköping kontaktade igår polisen innehaver upptäckt att det skett åverkan mot fastigheten. Polis skickas till platsen och det beslutas om att spärra av för brottsplatsundersökning.

Brottsrubriceringen är i nuläget brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt olaga hot, allmänfarlig ödeläggelse och skadegörelse. Vissa spår har säkrats och ska analyseras. Det finns ingen misstänkt gärningsperson.

Tekniker kan konstatera att det skett någon form av detonation nära fastigheten som fått splitterskador, och även en intilliggande byggnad har fått vissa skador. Detonationen har skett någon gång mellan sen onsdagkväll och torsdag morgon. Det finns inga uppgifter om att någon person har skadats.

Med hänvisning till rådande förundersökningssekretess kan ingen ytterligare information lämnas i nuläget.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer