Stöld, fylleri och skadegörelse

Polisens regionledningscentral har mellan hanterat ett 70-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Polisen bland annat hanterat ärenden kopplade till fylleri samt gjort diverse kontroller på eget initiativ eller efter larm från allmänheten.

En gripen efter misstänkt stöld

Klockan 22:36 uppfattar polisen misstänkt brott när man ser flera personer som lastar in saker i en bil vid Butängen i Norrköping. Polispatrull kommer fram och gör en kontroll av en person vid platsen som sedan grips misstänkt för tillgrepp av fortskaffningsmedel. Ingen annan person har frihetsberövats eller är misstänkt i ärendet.

Skadegörelse i Hageby

Strax före 03:00 får polisen larm om en högljudd person som slagit sönder saker på en plats i Hageby i Norrköping. Polis kommer till platsen och kan efter en stund få träff på en person som sedan omhändertas av polis. Efter att ha dokumenterat skador på en balkong vid en fastighet där det hela inträffat har polisen upprättat en anmälan om skadegörelse.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
81%
5.7m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °