Foto: Arkiv
Polisen har hanterat ett 50-tal ärenden i Östergötlands län. Inga grova våldsbrott eller allvarliga händelser har kommit till polisens kännedom.
Trafikstörningar efter trafikolycka på E22
Klockan 19:39 larmar SOS om en trafikolycka som inträffat på E22 mellan Söderköping och Ringarum. Två personbilar har varit inblandade, varav en ska ha kört in i mitträcket till följd av kollision med den andra bilen. Polis på plats meddelade att bärgare behövde kallas till platsen. En anmälan gällande vårdslöshet i trafik har upprättats.
Dikeskörning i Finspång
En personbil körde i diket på riksväg 51 Malviken i Finspång. När räddningstjänst kom till olycksplatsen var två personer kvar i bilen vakna och talbara men ej fastklämda. Vägen var helt avstängd i cirka 15 minuter. Ambulanspersonal kontrollerade de drabbade och två personer fick föras till sjukhus i ambulans.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer