Kommunalrådet Stefan Erikson (M) värnar om färdtjänsten. Foto: Tommy Pettersson
Samhällsbyggnadsnämnden konstaterar att man att få en ökad kostnad 2024 för färdtjänst på cirka tio miljoner kronor från Östgötatrafiken.
Det är Östgötatrafiken som ansvarar för utförandet av färdtjänstresor i Linköping, medan Linköpings kommun bekostar resorna samt utreder och beslutar om vilka personer som har rätt till färdtjänst. Färdtjänsten som utförs av Östgötatrafiken på uppdrag av Region Östergötland.
För att värna de personer som använder färdtjänst har Socialdemokraterna och Moderaterna i Linköping beslutat att dessa kostnadsökningar inte ska drabba resenärerna under 2024.
– Vi vill värna de Linköpingsbor som behöver färdtjänsten i sin vardag. Dessa kostnadshöjningar har kommit snabbt på och påverkar kommunen redan innevarande år. För att inte resenärerna ska drabbas nu så prioriteras färdtjänstverksamheten och besparingar sker inom nämndens övriga verksamhet, säger Stefan Erikson (M), kommunalråd och ordförande i samhällsbyggnadsnämnden i ett pressmeddelande.
Andra delar av verksamheten får spara istället
Besparingarna kommer att tas från andra delar av verksamheten, som inte är lagstadgade och inte rör politikens prioriterade frågor kring trygghetsskapande åtgärder, brottsförebyggande arbete och integration. De ökade kostnaderna kommer att tas från budgeten för kommunens skötsel av gator, vägar och grönområden. Linköpings kommun kommer fortsatt att åtgärda brister som kan vara farliga för människor och trafik, men kommer att dra ner på kostnaderna för insatser som enbart har estetiska värden.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer