Linköping

Miljardkontrakt till Saab från Polen

Saab tecknar nu ett stort kontrakt för Carl-Gustaf med Polen för ett ordervärde som motsvarar 12,9 miljarder kronor samt en kontraktsperioden mellan åren 2024-2027.

Saab har idag tecknat ett kontrakt med det polska försvarsdepartementets upphandlingsmyndighet gällande leverans av granatgeväret Carl-Gustaf® M4, ammunition och träningsutrustning.

Kontraktet förväntas träda i kraft innan slutet av det andra kvartalet 2024, förutsatt att vissa externa villkor uppfylls.

– Jag är stolt över vår relation med den polska försvarsmakten och att Saab kan fortsätta bidra till att stärka Polens markstridsförmåga och nationella försvar med vårt världsledande Carl-Gustafsystem, säger Micael Johansson, Saabs vd och koncernchef i ett pressmeddelande.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer