Straffskärpningar för grovt våld med koppling till skjutningar o sprängningar

Från och med den 1 januari 2024 skärps straffen för tolv olika brott som har en tydlig koppling till det ökade grova våldet i samhället.

Regeringen föreslog i lagändringarna att straffen för de brott som har en tydlig koppling till det grova våldet som skjutningar och sprängningar måste skärpas. Regeringen anser att den ökade tillgången på vapen och explosiva varor i samhället tillsammans med benägenheten att använda dessa inom kriminella miljöer är systemhotande.

Riksdagen godkände regeringens förslag och lagändringarna har börjar att gälla från januari 2024.

Inom straffrätten gäller den principen att ingen får dömas till ett svårare straff än det som gällde när gärningen utfördes. Det är en grundlagsskyddad princip som finns i 2 kapitlet 10 § regeringsformen.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
3 ° C
5.2 °
3 °
100%
3.1m/s
93%
tis
10 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
10 °