Saab får beställning från NATO på 350 miljoner

Saab har fått en beställning från Nato på robotar av typen Bolide för luftvärnssystemet RBS 70. Ordervärdet är på cirka 350 miljoner kronor med leveranser planerade från 2027.

Saab har levererat fler än 1,600 RBS 70-system och 18,000 robotar till 19 länder. Med Bolide kan RBS 70 användas mot ett brett spann av hot, från flygplan och helikoptrar till mindre kryssningsmissiler och drönare. Roboten har en räckvidd på mer än 9 kilometer och täcker en höjd på över 5 kilometer.
– Ordern visar på det fortsatta intresset för Saabs robotsystem bland Natoländerna samt det förtroende som finns för Saab och vårt luftvärnssystem RBS 70, säger Görgen Johansson, chef för Saabs affärsområde Dynamics, i ett pressmeddelande.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °