Linköping

BLÅLJUS: Villa brand och trafikolyckor

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 85-tal ärenden som rör Östergötlands län.

Efter gårdagens hektiska trafikläge har natten istället varit förhållandevis stillsam både i trafiken och i samhället. Kom ihåg att närhet under julhelgen inte gäller i trafiken.

Villabrand i Åtvidaberg

Polis och räddningstjänst larmades 03:07 till en villabrand i Åtvidaberg. Flera brandvarnare hade larmat. Fyra personer befann sig i huset men kunde ta sig ut dock med vissa svårigheter att andas. Dessa fördes till sjukhus för kontroll.

Villan blev övertänd. Platsen spärrades av för teknisk undersökning och för att göra detta möjligt är en förundersökning öppnad på allmänfarlig vårdslöshet.

Under morgonen genomfördes vittnesförhör med samtliga drabbade.

Trafikolycka riksväg 55

Polis och räddningstjänst larmades 06:04 till riksväg 55 Eriksberg, Norrköping. En bilist hade voltat och landat i ett dike med sin bil upp och ner på taket.

Bilföraren var enligt initiala uppgifter lindrigt skadad fysiskt. Polisen skrev en anmälan om trafikolycka utan misstanke om brott.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer