-9.4 C
Linköping
tisdag, november 28, 2023

Farligt föremål var ofarligt i Norrköping

Vid en lägenhetsundersökning i Norrköping klockan 15:05 samverkade polis och räddningstjänst i en fastighet på S.T Persgatan i Norrköping med en lägenhetsundersökning. Under tiden detta skedde var delar av fastigheten avspärrad.

Misstänkt farligt

Det fanns inledningsvis ingen kunskap om att någon person ska vara drabbad.

Polisen har lokaliserade ett föremål i en lägenhet. Detta föremål betraktades tills vidare som misstänkt farligt. Personer som fanns i trapphus eller som kom utifrån kommer avvisades tills. Boende runt adressen uppmanades att tillsvidare inte befinna sig på balkongerna.

Avspärrningarna minskades i väntan på att det nationella bombskyddet kom på plats.

Personer som bor i aktuell uppgång ledsagas in till sina boenden när det är möjligt.

Klockan 19:00 föremålet är undersökt av det nationella bombskyddet och är ofarligt. Kvarvarande avspärrningar tas bort efter hand. Ambulans återkallad till station.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har under natten mellan 22:00 och 07:00 hanterat ett 100-tal ärenden som...
Igår kväll begicks ett grovt våldsbrott i centrala Norrköping när en man blev skjuten...
Ett barnet är i tioårsåldern Barn skadades i en trafikolycka i Norrköping under eftermiddagen....

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
lätt snöfall
-9.4 ° C
-6.2 °
-10 °
92 %
3.1kmh
100 %
tis
-6 °
ons
-5 °
tor
-3 °
fre
-3 °
lör
-8 °