Huvudförhandling i mål angående hets mot folkgrupp

Idag torsdag den 28 hålls huvudförhandling i det mål där åklagaren vid Linköpings tingsrätt åtalat en man för hets mot folkgrupp, för att ha skapat och spridit en film som delats på internet där bland annat en koran bränns utanför Domkyrkan i Linköping.

Åklagaren har vid Linköpings tingsrätt väckt åtal för hets mot folkgrupp. Huvudförhandling i målet kommer att hållas i Jönköpings tingsrätt.

Hets mot folkgrupp

Den misstänkte 27-åringen som åtalas för hets mot folkgrupp för att ha skapat och spridit en film som delats på internet där bland annat en koran bränns nekar till brott. Enligt åtalet har filmen försetts med musik som förknippas med moskéattacken i Christchurch, Nya Zeeland, 2019. Filmen skapades och publicerades för närmare tre år sedan.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °