Sju personer gripna för grovt narkotikabrott – fem anhållna

Sju personer har gripits för grovt narkotikabrott och fem av dessa har anhållits av åklagaren efter polisinsatsen i Skänninge.

Under natten till lördag samt lördag förmiddag har en polisinsats pågått vid Stadshotellet i Skänninge, Mjölby. Polispatruller, hundförare samt kriminaltekniker har arbetat på platsen.

Området runt hotellet har också spärrats av. Sex män i åldrarna 26-63 år samt en kvinna i 20-årsåldern har under insatsen gripits misstänkta för grovt narkotikabrott.

Fem personer anhållna

Två av de gripna, kvinnan i 20-årsåldern samt en man i 30-årsåldern, har anhållits av åklagare, på sannolika skäl, misstänkta för försök till narkotikabrott.

Övriga fem gripna har anhållits av åklagare, skäligen misstänkta, för grovt narkotikabrott.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °