Tekniska verken inviger vindkraftpark i Sunne

Det sista vindkraftsverket i Tekniska verkens satsning i Sunne i drift den 13 september och då invigs också de10 vindkraftsverken på Fryksdalshöjden och Norra Länsmansberget.

Satsningen i Sunne är ett steg i att utöka andelen återvunnen och förnybar elproduktion, och är helt i linje med Tekniska verkens vision att bygga världens mest resurseffektiva region.

Hushållsel för 28 000 villor

Vindkraftsparken är en av två parker som Tekniska verken byggt i Sunne. Sedan tidigare finns 13 vindkraftsverk på Häjsberget och Södra Länsmansberget, som inviges under 2020 och nu samägs med Bixia Gryningsvind och Växjö energi. Produktionen från alla 23 vindkraftsverk kommer sammanlagt att vara cirka 350 GWh per år.

Tillsammans kommer vindkraftsverken att producera 170 GWh per år, vilket motsvarar hushållsel för cirka 28 000 villor.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.1 °
89%
4.6m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °