Polisens regionledningscentral har hanterat ett 100-tal ärenden som rör Östergötlands län och det allvarligaste ärendet är en kraftig explosion som inträffat i centrala Norrköpings i natt.
Detonation i Norrköping
Polisen fick 03:30 många samtal om en detonation i en trapp i ett flerbostadshus på Slotssgatan i Norrköping.
Polisens arbete inriktades initialt på att rädda liv. Därefter på att säkra brottsplatsen så att inga fler faror fanns för allmänheten och egen personal. Vidare också spärra av för att kunna söka efter spår av gärningsmannen.
Inga allvarligt skadade personer men ett barn och en kvinna har fått glassplitter på sig. flerfamiljshuset har dock fått allvarliga skador.
Allmänfarlig ödeläggelse
Polisen arbetar vidare på brottsplatsen och närområdet med dörrknackning för att samla information. Vidare kommer det nationella bombskyddet, som är en del av polisen, stötta det lokala arbetet. Händelsen utreds som grov allmänfarlig ödeläggelse.
Personer på plats som uppmärksammat något uppmanas att kontakta polisen.