Blåljus: Explosion i flerfamiljshus i Norrköping

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 100-tal ärenden som rör Östergötlands län och det allvarligaste ärendet är en kraftig explosion som inträffat i centrala Norrköpings i natt.

Detonation i Norrköping

Polisen fick 03:30 många samtal om en detonation i en trapp i ett flerbostadshus på Slotssgatan i Norrköping.

Polisens arbete inriktades initialt på att rädda liv. Därefter på att säkra brottsplatsen så att inga fler faror fanns för allmänheten och egen personal. Vidare också spärra av för att kunna söka efter spår av gärningsmannen.

Inga allvarligt skadade personer men ett barn och en kvinna har fått glassplitter på sig. flerfamiljshuset har dock fått allvarliga skador.

Allmänfarlig ödeläggelse

Polisen arbetar vidare på brottsplatsen och närområdet med dörrknackning för att samla information. Vidare kommer det nationella bombskyddet, som är en del av polisen, stötta det lokala arbetet. Händelsen utreds som grov allmänfarlig ödeläggelse.

Personer på plats som uppmärksammat något uppmanas att kontakta polisen.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °