Blåljus: Kalvar på rymmen i Boxholm

Morgonpromenad på åtta kilometer

Strax utanför samhället, avfarten mot Strålsnäs är det sju kalvar som har rymt och riskerar att ta sig ut på Riksväg 32 Boxholm. Räddningstjänsten är på väg.
Klockan 06:54 är kalvarna insamlade och ägaren är på plats. Kalvarna har tagit en morgonpromenad på drygt åtta kilometer. Räddningstjänsten assisterar tills återtåget kan påbörjas under kontrollerade former.

Brand i klädcontainer

igår kväll började det brinna i en klädcontainer på Timmermansgatan i Norrköping. Räddningstjänsten åker till platsen för att släcka. Släckningsarbete, ingen spridningsrisk
Räddningstjänsten klara på platsen och återgår till stationen.

Brand i villa i Norrköping

Det började brinna igår vid lunchtid i en torktumlare i en villa i Östra Husby. Kraftig rökutveckling men ingen brandspridning till själva byggnaden. Två personer befann sig i villan när branden startade men de har kunnat ta sig ut. Räddningstjänsten på plats, branden är släckt och kommer att ventilera ut röken och kontrollera med fastigheten med värmekamera. Ingen av de drabbade behöver följa med ambulans. Räddningstjänsten klara på platsen och återgår till station.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.1 °
89%
4.6m/s
100%
tis
8 °
ons
13 °
tor
13 °
fre
10 °
lör
11 °