Linköping

Länsstyrelsen bekräftar nytt vargrevir

Ett nytt vargrevir är nu bekräftat vid Östergötlands länsgräns av Länsstyrelsen Östergötland. Länsstyrelsen har med hjälp av spårning och DNA-analyser kunnat bekräfta det nya vargreviret i länet.

Därmed finns det nu två och ett halvt revir i Östergötland i och med att det nya reviret delas med Örebro län.

Nyblivet vargpar

De sista provsvaren efter vinterns inventering av varg har kommit in till Länsstyrelsen. DNA-proverna visar att ett nyblivet vargpar, som bekräftats i Örebro län, delvis befinner sig i Östergötlands län.

Vargparet rör sig mellan Hallsberg ) och norr om Godegård. Honan kommer från Långbogenreviret i Östergötland och hanen är från Sjundareviret som ligger mellan Stockholms och Södermanlands län.

Reviret kallas Tisaren, efter en sjö i Örebro län

– Med hjälp av provsvaren kan vi konstatera att ett vargrevir som tidigare i år bekräftats i Örebro län, även sträcker sig in i Östergötlands län. Det innebär att Östergötland nu berörs av två och ett halvt revir, säger Lovisa Häggström, vilthandläggare på Länsstyrelsen Östergötland i ett pressmeddelande.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer