Linköping

Sommarfamiljer sökes akut av Linköpings kommun

Just nu söker Linköpings kommun familjer som kan ta emot barn i sitt hem under sommaren. Kommunen söker även fler akutfamiljer för korta uppdrag under övriga året.

De barn som kommer till en sommarfamilj är i vanliga fall placerade i något av kommunens jourhem. Där bor de en begränsad tid så att socialtjänsten kan utreda barnets situation innan man hittar ett annat lämpligt boende, som ett familjehem eller HVB-hem.

Ersättning ingår

Uppdraget som sommarfamilj är ungefär 3-5 veckor. Ekonomisk ersättning och stöd från erfaren handläggare ingår.

– Våra jourhem har rätt till ledighet på sommaren, därför söker vi sommarfamiljer.
Det finns också behov av fler akutfamiljer för övriga året. Akutfamiljen fungerar på liknande sätt som en sommarfamilj, där man under en begränsad tid tar emot ett barn i sitt hem, säger Andreas Thander, resurskoordinator i Linköpings på kommunens hemsida.

Lämplig boende

En del av de familjer som har provat att vara sommarfamilj har tidigare funderat på uppdrag som familjehem eller kontaktfamilj.

De barn som kommer till en sommarfamilj är i vanliga fall placerade i något av kommunens jourhem.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer