Linköping

Försvunna småflickor återfunna

Vid tretiden idag fick polisen samtal om att tre flickor, 4, 6 och 6 år gamla, inte kommit hem som de skulle efter att ha varit ute och lekt tillsammans i området Vidingsjö i Linköping.

Flickorna hade setts senast vid lunchtid på Morgongatan i Vidingsjö. Två av flickorna var klädda i rosa overaller, en med rosa och en med blommig mössa. Den tredje flickan var klädd i rosa byxor och jacka av ännu okänd färg.

Polisen har haft flera enheter som deltar i sökandet och arbetar bl.a. med UAS (drönare) och hund i området. Misstanken finns att flickorna eventuellt kan ha begett sig in i skogen som ligger söder om Vidingsjö.

Uppdatering

De tre flickorna har hittades klockan 17:00 hemma hos en kamrat efter att en patrull som deltog i sökandet fått ett tips om att de eventuellt kunde befinna sig där.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer