Borgmästare Mikael Sanfridson har skrivit under ett nytt klimatkontrakt. Foto: Tommy Pettersson
Den 27 januari är officiell minnesdag för förintelsens offer. Linköpings kommun arrangerar då en hel del aktiviteter, tillsammans med andra aktörer, för att uppmärksamma vad som hände under förintelsen och vilka paralleller som finns till rasism och främlingsfientlighet i vårt samhälle i dag.
Utöver Linköpings kommun så arrangeras aktiviteterna av eller tillsammans med: ABF Östergötland, Svenska kyrkan, Sensus, Östergötlands museum, Byrån mot diskriminering, samt Vänskapsförbundet Sverige-Israel.
Pågår en vecka
Årets program pågår under drygt en vecka, riktat främst till allmänheten. På kvällen den 27 januari arrangeras en minnesstund och ett fackeltåg som går från Raoul Wallenbergs plats till S:t Larskyrkan.
– För mig är det viktigt att alla Linköpingsbor ska kunna känna sig trygga oavsett religion och etnicitet. Den här dagen uppmärksammar vi förintelsen som skedde för många år sedan, men den är också en påminnelse om att inte upprepa historiens misstag, säger Mikael Sanfridson (S), borgmästare på kommunens hemsida.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer