Åtal om grovt sabotage mot blåljusverksamhet i Norrköping – i samband med påskupploppen 2022

De rättsliga efterspelen från de så kallade Påskupploppen förra året fortsätter nu runt om i svenska domstolar.

Nu väcker åklagaren ännu fler åtal mot de som är misstänkta för bland annat annat grovt sabotage mot blåljusverksamhet på påskdagen förra året i Norrköping.

Ungdomar mellan 15 och 17 år

Det är tio ungdomar, samtliga åtalade var mellan 15 och 17 år, som ställs inför det rättsliga skranket. Två av dessa tio ungdomar åtalas även för grovt våld mot tjänsteman.

– I likhet med våra tidigare åtal så är vår främsta bevisning ett omfattande filmmaterial som vi menar tydligt visar hur aktiva de åtalade varit genom att bland annat kasta stenar mot poliser som utsattes för stor fara genom de åtalades hänsynslösa agerande, säger kammaråklagare Thomas Ramstedt som är förundersökningsledare på Åklagarmyndighetens hemsida.

Det kommer ytterliga åtal

Det är det tredje åtalet som rör händelserna i Norrköping under påskhelgen 2022 som nu genomförs. Ytterligare åtal mot minst tio misstänkta personer som har fyllt 18 år och som deltagit i påskupploppet i Norrköping bedöms väckas senare under våren.

– Vi har i dag flera domar från både tingsrätt och hovrätt som rör de så kallade påskupploppen på olika orter i Sverige. Vi menar att dessa domar tydligt visar att de händelser som vi nu åtalar bör bedömas som grovt sabotage mot blåljusverksamhet, säger kammaråklagare Johanna Eriksson Gruselius.

Prioriterade påskkravallerna i Navestad

Polis och åklagare valde tidigt att prioritera utredning av ungdomar som begått brott i samband med påskkravallerna i Navestad.

– Det är av yttersta vikt att ungdomsbrottslighet utreds skyndsamt. Det sänder signaler till ungdomar och samhället i övrigt om att det är förkastligt oavsett ålder, att hindra myndigheter i deras myndighetsutövning och att inte respektera våra demokratiska spelregler. Jag blev ledsen och bedrövad när jag såg hur vuxna människor sida vid sida med ungdomar försvårade blåljuspersonalens arbete med att upprätthålla ordning och släcka bränder, säger poliskommissarie Jan Staaf.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisen har hanterat ett 120-tal händelser i Östergötlands län. En viltolycka (rådjur) har inträffat...
Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
14.8 ° C
15 °
13.7 °
78%
2.6m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °