Tack vare landshövdingefrun Alice Trolle anteckningsböcker har Stiftsbiblioteket fått ett antal mycket intressanta Kulturhistoriska böcker som nu doneras till stadsarkivet.
Alice Trolle tillbringade 18 år på Linköpings slott tillsammans med sin make Eric Trolle som var landshövding i Östergötland mellan 1912 och 1930.
Anteckningar från bjudningar
Under landshövdingeparet Trolles tid i Östergötland arrangerades det många bjudningar av olika slag på Linköpings slott. Alice Trolle antecknade exakt vilka bjudningar som arrangerades på slottet, vilka gäster som var bjudna och vad de som serverades.
Anteckningsböckerna har bevarats av släktingar till Alice Trolle. Därför går det i dag att se att det bjöds gäster till slottet när det exempelvis bildades olika föreningar och stiftelser. Det är detaljerade beskrivningar om vad som serverades, hur mycket grädde som behövdes, vad den kostade och vad man drack till de olika rätterna.
– Det här är en kulturhistorisk skatt som östgötarna nu får tillgång till. Jag är mycket glad över att Alice Trolles släktingar har tagit detta initiativ, säger Carl Fredrik Graf i ett pressmeddelande.
Bildade föreningen Östergötlands barn
Alice Trolle var initiativtagare och den första ordföranden i Föreningen Östergötlands barn som bildades år 1921. För att uppmärksamma den över hundra år gamla föreningen visas just nu en utställning på Linköpings slotts- och domkyrkomuseum. Familjen Trolle har bidragit till utställningen med föremål och information.



