Polis: Berusade personer, viltolyckor och trafikkontroller

Polisen i Östergötland har hanterat cirka 60 ärenden under natten. Polispatrullerna har hanterat rutinärenden exempelvis berusade personer, viltolyckor och trafikkontroller men inga grövre brott har kommit till polisens kännedom.

Drograttfylla på Elsparkcykel

En polispatrull befann 01:47 sig i Johannelund i Linköping när patrullen noterade en man slom körde en elsparkcykel. Detta fordon är klassat som en motorcykel. När föraren kontrollerades visade denne tecken på alkoholpåverkan. Det framkom även misstankar om att fordonet var stulet. Mannen saknade körkortsbehörighet att köra fordonet. Mannen misstänks för rattfylleri, häleri och olovlig körning. Han fick följa med för provtagning. Mannen är i 25-årsåldern. Fordonet togs i beslag.

Stöld och skadegörelse

Polisen larmades 05:50 till en adress i centrala Linköping. Detta med anledning av en man som såg ut att försöka bryta sig in i en fastighet. Mannen ska försökt att ta sig in genom ett fönster. Polis åkte till platsen. En misstänkt gärningsman påträffades i närområdet av polis. Mannen misstänks för försök till stöld genom inbrott alternativt skadegörelse. Mannen hade verktyg på sig och dessa togs i beslag. Mannen avlägsnades från platsen. Han är i 35-årsåldern.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
8.8 ° C
9 °
8.2 °
100%
5.1m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °