Engagemanget är fortsatt stort i kommunen till stöd för Ukraina

Kriget i Ukraina gör att många människor är på flykt som söker sig till andra länder för skydd. I veckan höll Migrationsverket en pressträff där prognosen för antalet flyktingar från Ukraina till Sverige skrevs ned.

Migrationsverkets nya prognos ligger på 80 000 Ukrainska flyktingar fram till årsskiftet.

Linköpings kommun följer händelseutvecklingen och är redo att ta emot de som kommer hit

Stabilt läge

Kommunens Social- och omsorgsförvaltning gick i början av mars upp i särskild stab tillsammans med andra berörda förvaltningar med syfte att förbereda kommunen för olika scenarier kopplat till flyktingströmmar, samt att förbereda inför annat som kan påverka socialtjänstens ansvarsområden.

– Nuläget är stabilt och lugnt för kommunen. Vår beredskap är god, vi är förberedda och har lediga boenden. Kriget pågår fortfarande i Ukraina men inflödet av flyktingar till Sverige är lågt vilket gör att vi kan hantera den situation som är just nu, säger Joakim Kärnborg, stabschef för Social- och omsorgsförvaltningens stab på kommunens hemsida.

– Kriget i Ukraina fortgår trots allt. Flyktingar söker sig till närliggande länder i Europa för att söka skydd. Just nu är trycket lågt på Sverige men vi måste ändå vara förberedda ifall situationen ändrar sig, säger Joakim Kärnborg.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °