Tre personer i Linköping och två personer i Norrköping begärs häktade

Ett stort antal personer har anhölls efter upploppen i Linköping och Norrköping under påskhelgen. I Linköping anhölls 17 personer för våldsamt upplopp, varav fyra är under 18 år. I Norrköping blev åtta personer anhållna. Fyra av dessa är under 18 år.

De aktuella brottsmisstankarna var våldsamt upplopp och sabotage mot blåljusverksamhet. Ytterligare brottsmisstankar kan tillkomma såsom sabotage mot blåljusverksamhet – grovt brott, grov skadegörelse, grovt våld mot tjänsteman och en del andra brott.

Häktas för grova brott

Idag onsdag den 20 april har chefsåklagaren Eva Nemec Nordh tagit ställning att de anhållna ska begäras häktade. Linköpings chefsåklagare lämnar nu in en häktningsframställan för minst fem personer, två personer i Norrköping och tre i Linköping. De anhållna är misstänkta för grova brott och de riskerar fängelse.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har hanterat ett 60-tal ärenden som rör Östergötlands län.  Ett SOS-larm kom...
Ferrari har bekräftat att Dino Beganović kommer att gå in som reserv- och utvecklingsförare...
Ferri Davoudi Den svenska klimataktivisten Greta Thunbergs närvaro bland gymnasieelever på Lycée Paul Éluard i...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
9 ° C
9.2 °
8.7 °
100%
4.6m/s
100%
ons
14 °
tor
14 °
fre
12 °
lör
11 °
sön
10 °