Valrörelsen har dragit igång på allvar det visas upp när socialdemokraterna går ut och avger ett vallöften om att 70-plussare ska få åka gratis på bussarna.
Partiet driver förslaget sedan ett par år och lägger nu fram det som ett vallöfte. Resorna ska gälla de timmar på dagen då bussarna bara används av ett fåtal resenärer. Syftet är att göra det enklare för äldre att förflytta sig i samhället.

Linköping inte först ut
Flera andra kommuner har infört fria bussresor för äldre. Långt ifrån alla äldre har tillgång till bil eller möjlighet att köra. Att Socialdemokraterna valt att lägga gränsen vid 70 år beror på att många får minskad pension då. Det finns även en miljöaspekt eftersom S tror att det skulle kunna få fler att välja bort bilen i stadsmiljö till förmån för lokaltrafiken.
– Idag rullar bussarna nästan tomma under lågtrafik, så låt de äldre nyttja dem i stället för att de ska fortsätta köra utan passagerare. Att resa kollektivt är både hållbart och socialt, säger Mari Hultgren (S), oppositionsråd.



