Linköping

Länsstyrelsen föredrar Ostlänks-korridor Steninge

Nu börjar uppsamlingen och fokuset skärpas ett ställningstagande till hur Ostlänkens korridor ska dras i- eller utanför Linköpings kommun. Det finns fortfarande kvar olika förslag på dragning av Ostlänken och frågan om var Linköpings nya resecentrum ska placeras är fortfarande öppen.

Som LKPG.news skrev 24 oktober 2021 har det förts diskussioner mellan Trafikverket och kommunen angående Korridor Steninge och en placering av resecentrum centralt belägen.

–” Vi tittar på flera korridorer för ostlänken just nu med Trafikverket. Men vi tittar även speciellt, i en gemensam analys med Trafikverket, om alternativet ”Korridor Steninge” och ett resecentrum placerat i Steninge, säger kommunalrådet Muharrem Demirock och refererar till trafikverkets alternativ där en station vid Steninge att placeras i ett område mellan Stångån och Bergsvägen och om den placeras nära Stångån kommer höjden på stationen anpassas till höjden på bron”.

Så gick resonemangen redan förra året och politikernas våta drömmar om en tågtunnel genom stan verkad väldigt avlägsna.

Steninge bästa alternativet anser Länsstyrelsen i Östergötland

Nu sällar sig Länsstyrelsen i Östergötland till de som anser att korridor Steninge är det alternativ som bäst uppfyller Ostlänken och de nya stambanornas projektmål.

Länsstyrelsen Östergötland har nu lämnat sitt samrådsyttrande över Trafikverkets lokaliseringsutredning för Ostlänken vid Linköpings tätort. I yttrandet förordar Länsstyrelsen korridorerna Steninge och Norr om Malmslätt på grund av att de bäst uppfyller projektets mål samtidigt som effekten av miljöpåverkan bedöms bli rimlig i jämförelse med övriga alternativ.

Korridor Steninge förordas eftersom miljöpåverkan vid Stångån bedöms bli måttlig samtidigt som det ger goda förutsättningar för stadsutveckling och ett hållbart framtida resande. Korridoren Norr om Malmslätt förordas eftersom miljöriskerna här sammantaget är mindre än med alternativet söder om Malmslätt. För järnvägens fortsatta sträckning västerut rekommenderas korridoralternativet Norr om Malmslätt. En förutsättning är dock att järnvägsspåren dras söder om och parallellt med E4.

– Trafikverkets utredning visar på de möjligheter och risker som finns med olika korridoralternativ. Vid järnvägsutbyggnad i ett område med så här komplexa planeringsförutsättningar blir det en stor miljöpåverkan med alla alternativ och därför måste det vara en väldigt hög nytta med de korridoralternativ som förordas. Vi har utformat vårt yttrande genom en tvärsektoriell avvägning utifrån vad som bäst uppfyller projektets mål. Trots att en hel del utredningar kvarstår så bedömer vi att de ska kunna uppfyllas, säger Jan Persson, samordnare för arbetet med Ostlänken på Länsstyrelsen Östergötland i ett pressmeddelande.

Övre Vasastaden är redan ett ”industriområde” i kraftig förvandling. Närheten till den föreslagna spårdragning av Ostlänken genom Steninge ger fortsatta konsekvenser. Foto: Tommy Pettersson

Alternativ två?

En förutsättning för utbyggnad inom korridor Norr om Malmslätt är att järnvägen dras söder om och parallellt med väg E4. Vid passagen av Tift gravfält behöver höjdsättningen anpassas så att utblickarna i landskapet så långt möjligt kan bibehållas. Länsstyrelsen motsätter sig inte heller utbyggnad inom korridor Söder om Malmslätt förutsatt att utredningar kan visa att genomförandet kan ske utan betydande påverkan på miljön inom Natura 2000-området Kärna mosse eller på grundvattnet.

Avstyrkta alternativ

Korridoralternativen Extern korridor, Tunnel södra och Stångebro västra avstyrks i yttrandet. Övriga korridorer bedömer Länsstyrelsen vara möjliga från ett övergripande planerings-perspektiv, men med lägre måluppfyllelse och större risker för miljön än det förordade alternativet.

I yttrandet framhåller också Länsstyrelsen korridorvalet som mycket viktigt för att hitta den långsiktigt bästa lösningen samtidigt som den ger förutsättningar för en effektiv fortsatt planering och byggande av Ostlänken såväl som för fortsatt stadsutveckling i Linköping, regional utveckling och bostadsbyggande.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer