Ärkebiskop Martin Modéus tog i Uppsala domkyrka. Foto: Tommy Pettersson
Ärkebiskop Antje Jackelén går i pension 30 oktober 2022 och nu pågår processen med att välja en ny ärkebiskop. Processen fortsätter nu i ett nomineringsval den 30 mars. I det valet utses minst fem kandidater som efter en behörighetsprovning går vidare till den första valomgången den 18 maj.
Om någon får mer än 50 procent av rösterna den 18 maj är valet avgjort. Annars går de två kandidater som fått flest röster vidare till en andra valomgång den 8 juni.
Martin Modéus Lyftes fram
Fem namn lyftes redan den 15 mars fram som tänkbara kandidater till att bli ny ärkebiskop i Svenska kyrkan. Det skedde vid ett digitalt samråds- och pläderingsmöte för alla röstberättigade i ärkebiskopsvalet. Nästa steg i processen blir alltså nomineringsvalet den 30 mars då de officiella kandidaterna utses.
Vid ett samråds- och pläderingsmötet fick de röstberättigade information om hur ärkebiskopsvalet går till samt om ärkebiskopens roll i Svenska kyrkan. Tillfälle gavs också att diskutera i mindre grupper samt att plädera för tänkbara kandidater.
Samrådsmötet har ingen formell roll i själva valprocessen och de namn som det har pläderats för är inte officiella kandidater i ärkebiskopsvalet.
Följande namn nämndes i pläderingen:
Martin Modéus, biskop i Linköpings stift
Johan Dalman, biskop i Strängnäs stift
Karin Johannesson, biskop i Uppsala stift
Fredrik Modéus, biskop i Växjö stift
Mikael Mogren, biskop i Västerås stift
Fakta:
Ärkebiskopen väljs av ledamöterna i kyrkostyrelsen och av ledamöterna i stiftsstyrelser och domkapitel i Svenska kyrkans tretton stift. Eftersom ärkebiskopen också blir biskop i Uppsala stift röstar också diakoner och präster som har en tjänst i Uppsala stift, samt lika många förtroendevalda elektorer som är utsedda av stiftets församlingar. För att Uppsala stift inte ensamt ska kunna avgöra valet delas dessa röster med tio.
Källa: Linköpings stift
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer