Foto: Tommy Pettersson
Biljetter i lokaltrafiken har stigit mer i pris än bensin under 2000-talet enligt vad SCB:s Konsumentprisindex (KPI) visar. Bensin har blivit över 70 procent dyrare under 2000-talet. Samtidigt har biljettpriserna i lokaltrafiken ökat nästan dubbelt så mycket.
De senaste tolv månaderna har priserna på 95-oktanig och 98/99-oktanig bensin stigit med 31 respektive 29 procent i Sverige. Dieseln har blivit 40 procent dyrare. Samtidigt har biljettpriserna i lokaltrafiken stigit med 3 procent på tolv månader.
– Priserna på drivmedel har stigit extremt mycket senaste året och har varit den största bidragande faktorn till att inflationen nu är den högsta på nästan 30 år, säger John Eliasson, statistiker på SCB i ett pressmeddelande.
På längre sikt blir bilden en helt annan
Jämfört med medelpriset år 2000 har 95-oktanig bensin blivit 71 procent dyrare medan priset på 98/99-oktanig bensin stigit med 76 procent. Under samma period har priset på diesel fördubblats – alltså blivit 100 procent dyrare.
Största prisökningen i lokaltrafiken – 139 procent
Drivmedlen kan dock inte mäta sig med prisutvecklingen i lokaltrafiken, där enkelbiljetter och månadskort från de största aktörerna i Sverige, som SL och Västtrafik, ingår i statistiken. Där har priserna stigit med 139 procent sedan år 2000.
– En ökning på 139 procent sedan 2000 är mycket. Och det finns faktiskt andra produkter som har ökat ännu mer i pris, exempelvis el, snus, försäkringsavgifter och dagstidningar, säger John Eliasson.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer