Corona

Drop in vaccination i Regionen hela veckan

Imorgon startar den nationella vaccinationsveckan i Sverige. Mellan 14–20 mars blir det många tillfällen för drop in-vaccinering i Östergötland.

Vaccinet är det allra viktigaste verktyget i kampen mot covid-19 och i Sverige har nått en hög vaccinationstäckning. Men det är fortfarande mer än en miljon människor över 12 år som inte tagit sin första dos. Därför genomförs nu en nationell vaccinationsvecka i Sverige den 14–20 mars.

– Risken för att bli allvarligt sjuk i covid-19 och behöva vårdas på sjukhus är mycket större för ovaccinerade personer. Vaccination mot covid-19 minskar risken för både lindrig och allvarlig sjukdom, säger Kerstin Jonsson, vaccinationssamordnare i Region Östergötland på regionens hemsida.

I Region Östergötland kan man boka tid för vaccination eller komma på drop in. Det gäller både dos ett, dos två, dos tre och dos fyra och det gäller oavsett var du är folkbokförd. Tid och platsinformation finns på 1177.se. Foto Tommy Pettersson

Webbsändning på måndag

I Östergötland genomförs en rad aktiviteter under nationella vaccinationsveckan, framför allt i form av drop in-vaccination på många olika platser. Veckan inleds med en webbsändning måndagen den 14 mars där Region Östergötlands vaccinationsansvariga svarar på vanliga frågor om vaccination.

– Det finns tider för drop in över hela länet, hela veckan, säger Kerstin Jonsson. På vaccinationscentraler, vårdcentraler och andra platser där många rör sig. På onsdagen och torsdagen kommer alla vaccinationscentraler och vårdcentraler att ha öppet för drop in och alla tider finns på 1177.se. Dessutom kommer våra hälsokommunikatörer att vara ute i bostadsområden där vi vet att vaccinationstäckningen är lägre och informera om möjligheten till drop in.

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer