Uthyrningen är en del i det fördjupade samarbetet inom försvarsområdet som kommer av att Polen köper tre stycken A26-ubåtar av Saab.Copyright: Saab AB. Fotograf : Stefan Kalm
Trafikverket har fått i uppdrag av regeringen att verkställa ett program med återbetalningspliktiga lån till leverantörer av flygtrafiktjänst.
Saab Digital Air Traffic Solutions AB (SDATS) har fått 45 miljoner kronor i statligt lån. Lånen ska betalas tillbaka senast 1 januari 2027 skriver Trafikverket på sin hemsida.
Möjliggör samhällsviktiga lufttransporter
Den kraftigt minskade flygtrafiken på grund av pandemin har medfört att företag som trafikleder inflygningar till flygplatser i princip tappat alla sina intäkter. Flygbolag som använder det svenska luftrummet betalar en avgift till de aktörer som flygtrafikleder på flygplatserna. Då avgiftsinbetalningarna minskat kraftigt på grund av pandemin innebär det en svår ekonomisk situation för leverantörerna av flygtrafikledning. Regeringen bedömer det som viktigt att flygtrafikledning upprätthålls för den kommersiella trafiken samt för att möjliggöra samhällsviktiga lufttransporter.
Lånen betalas tillbaka 2027.
Lånens storlek begränsas dels av villkor i EU-kommissionens beslut att godkänna programmet dels av beräkningar på företagens underskott som Transportstyrelsen gjort. Under våren 2021 fick operatören Aviation Capacity Resources AB 119 miljoner kronor i statligt lån. Räntan är en procent för ACR och två procent för SDATS.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer