Akut blodbrist i länet

Det råder akut blodbrist i Östergötland. Den mest akuta bristen är O positivt och A positivt blod, men även O och A negativt blod ligger på oroande låga nivåer.

På grund av den ökade smittspridningen av covid-19, influensa och förkylningar så tvingas måna blodgivare att avstå sina blodgivningar. Samtidigt rullas tredje dosen av vaccin mot covid-19 ut och försvårar situationen då blodgivare behöver vänta med att ge blod efter vaccinering, skriver regionen i ett pressmeddelande.

– Vi behöver de östgötska blodgivarna! Då situationen är lika ansträngd på flera blodverksamheter runt om i landet är det svårt för oss att få blodkomponenter från andra regioner. säger Birgitta Clinchy, verksamhetschef på Klinisk immunologi och transfusionsmedicin.

Friska blodgivare uppmanas hjälpa till.

Läs mer på GeBlod.nu

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °