Vintergatan har öppnat idag

Idag, öppnar Vintergatan i Trädgårdsföreningen upp för allmänheten. Det är en ljus- och kulturpromenad med en sträckning genom Trädgårdsföreningen och upp utmed Tinnerbäcken. Totalt innehåller promenaden elva ljussatta konstverk eller kulturarvsplatser.
– Vintergatan kommer att lysa upp Linköping under perioden 11 december till 31 januari. Det är en av årets mörkaste perioder och nu har vi ljussatt nya konstverk men även återanvänt tidigare installationer från Vinterljus, säger Karin Olanders, kultur- och fritidsdirektör på kommunens hemsida.


Lyser från solnedgång till 23 00

Vintergatan är tänd från solnedgång till klockan 23:00 varje dag och styrs av sensorer. Vid Vintergatans start, vid Trädgårdsföreningens entré från Drottninggatan, eller vid ingången till Trädgårdsföreningen via Lasarettsgatan, kommer det att finnas kartor med slingan och de ljussatta konstverken markerade.
Vintergatan är ett samarbetsprojekt mellan kultur- och fritidsförvaltningen, miljö- och samhällsbyggnadsförvaltningen och Tekniska verken.
Guidade visningar
Med start den 18 december bjuder Linköpings Guideklubb och Linköpings Kommun på vandringar utefter årets Vintergata. Guidningarna erbjuds vid flera tillfällen fram till den 22 januari.
Vinterkartan.se
Ljus promenaden Vintergatan är en av de höjdpunkter som presenteras på webbplatsen vinterkartan.se. Besök den för att se tips på trevliga platser att besöka under en promenad i staden.

RELATERADE ARTIKLAR

Som en av Linköpings kommuns många arbetsmarknadsinsatser har Drivbänk under ett decennium stöttat hundratals...
Lokala partier fokuserar ofta på konkreta frågor i sitt närområde. De blir allt fler...
Målet med Fritidskortet är att öka barns och ungas möjligheter att delta i olika...

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
mulet
12 ° C
12.2 °
12 °
94%
2.1m/s
100%
lör
15 °
sön
20 °
mån
21 °
tis
19 °
ons
17 °