Foto: Tommy Pettersson
Polisen i Östergötland har hanterat närmare 120 ärenden mellan klockan 22 00 och 07 28 personer har omhändertagits på grund av berusning, narkotikapåverkan, eller att de varit stökiga.
Många ingripanden skedde i centrala Linköping där ärenden kunde kopplas till gymnasienollning. Polisen har haft mycket att göra i länet under natten.
Misshandel och rån
Klockan 22 52 blev en kille i 15-årsåldern rånad vid parken intill Konsert & kongress cirka 20 minuter tidigare. Han ska ha blivit slagen i bakhuvudet och blivit av med värdesaker. En man med munskydd ska ha gjort detta. Polisen har inlett en förundersökning om rån. Det finns i nuläget ingen gripen eller misstänkt.
En dryg kvart senare kontaktades polisen om ett personrån i Linköping. Det ska ha skett cirka 20 minuter tidigare på Stora torget. Fyra maskerade personer ska ha hotat en kille i övre tonåren att ge ifrån sig sin klocka. Polisen har inlett en förundersökning om rån. Det finns i nuläget ingen gripen eller misstänkt.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer