Foto: Lkpg news
Det var i juni förra året som en polispatrull skulle preja en bilist som inte stannat på deras tecken. Det hela slutade dock med att polisen körde rakt in i en villaträdgård och vidare in en husfasad. Polismannen som körde polisbussen åtals nu vid Linköpings tingsrätt berättar SVT Öst.
En nattlig polisjakt i Linköping, i mitten av juni förra året, slutade med att en polisbuss körde rakt in i en villaträdgård och stannade inte förrän det tog stopp då man kraschade in i en husfasad.
Anledningen till den snöpliga biljakten berodde på att föraren av en personbil hade låtit bli att stanna för polismans tecken och polisen misslyckades sedan med att preja bilen som jagades på en smal 30-gata.
Nu har polismannen åtalats vid Linköpings tingsrätt för vårdslöshet i trafik, alternativt tjänstefel. Han bestrider brott. Den drabbade villaägaren har enligt åtalet inga ersättningskrav.
Den unge man som körde det jagade fordonet har tidigare dömts för grov vårdslöshet i trafik och olovlig körning.
Den här webbsajten använder cookies.
Läs mer