Kultur

Flygvapenmuseum satsar på barnen

Flygvapenmuseum bygger ny start och landningsbana vid trampflygplanet i samband med att man den senaste tiden genomfört en del förbättringar av museibyggnaden. Man bygger även om delar av museets utställningar och publika ytor.

Till sommaren kommer Flygvapenmuseums populära trampflygplan få en helt ny start- och landningsbana med omgivande taxibanor. Där kommer det även kunna trampas några nya fordon som brukar finnas på en militär flygplats. Museets maskotar Drakel och Viggo kommer få sin helt egna verkstad där de försöker uppfylla Drakels dröm om att flyga.

– Att äntligen få ge Drakel och Viggo en egen plats på museet fylld med rekvisita från våra samlingar är en dröm som förverkligas, säger projektledaren Marie Flood i ett pressmeddelande.

– Genom ett av våra andra stora pågående arbeten, registreringsprojektet, får vi en unik möjlighet att använda de gallrade föremålen och visa dem för våra besökare på ett nytt och spännande sätt.

Flygvapenmuseum har under flera år renoverat ett Futurohus som hämtades från Söderhamn och nu ska det äntligen komma på plats framför museet med sin spektakulära form och historia. Utsidan har fått nytt ytskikt, nya fönster är på plats och en ny ingång till huset har monterats. Slutfinish av insidan återstår och än så länge går det bara att njuta av det från utsidan. Jobbet med att förankra huset kommer ske samtidigt som det övriga grävarbetet på framsidan. Parkeringen för rörelsehindrade kommer att flyttas och en tydligare lastzon för gods till museet kommer att göras för att undvika att barn och trafik blandas.  

Den här webbsajten använder cookies.

Läs mer