-7.5 C
Linköping
tisdag, november 28, 2023

Micko från Linköping blir ny civilminister

Idag utsåg statsminister Stefan Löfven två nya ministrar i en liten regeringsombildning på förmiddagen.
Till ny civilminister valde statsministern Lena Micko. Hon efterträder Ardalan Shekarabi som i sin tur utsågs till socialförsäkringsminister efter Annika strandhäll som lämnar regeringen.
Lena Micko har en gedigen politisk erfarenhet med många år som kommunalråd i Linköping och som ordförande i Sveriges kommuner och landsting, SKL.

Erfarenheterna från båda uppdragen kommer väl till pass nu när hon som civilminister har kommuner och landsting i sin “ministerportfölj.
Lena har bland många andra politiska uppdrag även suttit en längre tid i det tunga och mäktiga socialdemokratiska partiets verkställande utskott.

RELATERADE ARTIKLAR

Polisens regionledningscentral har under natten mellan 22:00 och 07:00 hanterat ett 100-tal ärenden som...
Igår kväll begicks ett grovt våldsbrott i centrala Norrköping när en man blev...
Ett barnet är i tioårsåldern Barn skadades i en trafikolycka i Norrköping under eftermiddagen....

FÖLJ LKPG.NEWS

3,582FöljareGilla
81FöljareFölj
16FöljareFölj

VÄDRET I LINKÖPING

Linköping
molnigt
-7.5 ° C
-6.3 °
-8 °
87 %
6.2kmh
75 %
tis
-6 °
ons
-2 °
tor
-2 °
fre
-5 °
lör
-6 °